Zdroj: TA3

Minister zdravotníctva (MZ) SR Marek Krajčí spolu s predsedníčkou Výboru NR SR pre sociálne veci Janou Žitňanskou a predsedníčkou sekcie detskej a dorastovej psychiatrie Slovenskej psychiatrickej spoločnosti MUDr. Zuzany Matzovej, PhD. predstavil šéf rezortu Marek Krajčí (OĽANO), pričom poukázal na to, že doposiaľ nebolo možné pomáhať ľuďom s autizmom legitimizovať sa a poskytovať im výhody, ktoré im patria. 

„Som veľmi rada, že ministerstvo zdravotníctva vyšlo v ústrety tejto skupine občanov. Verím, že rodinám s deťmi alebo dospelými s touto diagnózou tieto preukazy reálne pomôžu. Napríklad keď teraz majú výnimku z nosenia...

Šéfka parlamentného sociálneho výboru Jana Žitňanská bojuje proti reklamám na zadlžovanie. Prišla s návrhom, podľa ktorého reklamy na spotrebné úvery a pôžičky budú musieť na 10% plochy reklamy obsahovať varovanie: Požičiavať si peniaze stojí peniaze.

Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/2172585-poziciavat-si-peniaze-stoji-peniaze-stat-nakoniec-ustupuje-hypoteky-ponecha-bez-vystrah

  

 Zdroj: TA3

V spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny sme sa vo Výbore NR SR pre sociálne veci rozhodli vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá bude formou poslaneckých prieskumov monitorovať dodržiavanie práv a podmienok v akých žijú deti a zamestnanci v centrách pre deti a rodiny, ako aj v resocializačných zariadeniach.

"Deti sú predsa to najcennejšie, čo máme a obzvlášť deti, ktoré sú umiestnené do týchto zariadení potrebujú našu pomoc."

 

Nedostatok personálu na počet klientov, využívanie vreckového na znižovanie nedoplatkov či nelegálne zamestnávanie. Na tieto nedostatky v zariadeniach sociálnych služieb poukázala v závere štvrtého rokovacieho dňa 7. schôdze komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

"Ak by ste mali väčší tím a viac finančných prostriedkov, dokázali by ste pomôcť väčšiemu počtu ľudí. Na druhej strane však verím, že prípadov bude menej a dokážeme sa o ľudí postarať a nebudú sa musieť súdiť so štátom. Je mi nesmierne ľúto, že je málo poslancov, ktorí sa zaujímajú o túto tému, ktorí sú ochotní prečítať si túto správu, aby vedeli, s čím všetkým sa musi...

Predseda Smer- SD Robert Fico napriek tomu, že nedávno vyhlásil, že chce v Smere „razantnú, tvrdú ľavicovú opozičnú politiku“, na svojich protivníkov útočí slovníkom extrémistov.

„Igor Matovič je premiér Rómov, premiér Cigánov. On sa o nikoho iného nestará. Pokiaľ ide o Rómov, tam by došiel aj s poľnou kuchyňou a varil im,“ odkázal líder Smeru-SD.

Predsedníčka parlamentného výboru pre sociálne veci Jana Žitňanská si myslí, že vyjadrenia Roberta Fica na margo Rómov sú nehodné nielen poslanca, bývalého premiéra, ale aj slušného človeka.

„Utiekanie sa k takýmto výrokom, ako aj ich podpora je prejavom straty súdnosti. Každý život, či už seniora, dieťaťa, člov...

Ako nám ukazujú posledné týždne, život ohrozujúce dopady pandémie sú najvýraznejšie práve v oblasti podpory seniorov a ľudí so zdravotným postihnutím v sociálnych službách. 

Preto sme sa rozhodli spolu s poslankyňou Európskeho parlamentu Luciou Ďuriš Nicholsonovou a štátnou tajomníčkou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Soňou Gaborčákovou odoslať podporný list vedeniu a zamestnancom zariadení sociálnych služieb.

Chceli sme oceniť dennodenné nasadenie a úsilie zamestnancov ako aj podporu a starostlivosť o prijímateľov sociálnych služieb v zariadeniach a poďakovať sa za nenahraditeľnú prácu....

Čaká nás ešte veľa práce, ale prvým krokom môže byť práve programové vyhlásenie vlády a jasný záväzok urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme vám zabezpečili dôstojný život.

 Zdroj: NRSR

 

Poslankyňu Za ľudí Janu Žitňanskú teší, že sa vláda konečne zamerala vo svojom programe aj na ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP), ktorým sa predchádzajúce vlády venovali minimálne.

"Dlhodobé podfinancovanie sociálnych služieb sa dnes ukazuje ešte krikľavejšie. Zatvorili sa mnohé zariadenia, kam mohli ľudia chodiť počas dňa a vzdelávať sa alebo byť umiestnení, aby ich rodinní príslušníci mohli ísť pracovať. Hoci bolo nutné pre epidémiu tieto zariadenia zatvoriť, aj napriek opatreniam prijatým vládou nevládzu tieto rodiny finančne ani fyzicky. Preto sa musíme tejto skupine ľudí začať venovať systematicky a nadrezortne, aby sa nestali títo ľudia obeťou pre...

 

Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci Jana Žitňanská (Za ľudí) pre TASR uviedla, že ju pre nosenie rúšok kontaktovali viaceré organizácie pracujúce s deťmi s poruchou autistického spektra, ako aj rodičia týchto detí.

Upozornili na fakt, že nosenie rúšok u ľudí s autizmom vyvoláva nekontrolované záchvaty úzkosti. Ako doplnila, práve na základe pripomienok pacientskych organizácií pristúpila k zrušeniu povinnosti nosiť rúško pre ľudí s autizmom minulý týždeň aj česká vláda, preto rozhodnutie o rovnakom postupe víta aj na Slovensku.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa nariadenie platí od 21.4.

zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/...

Staršie >

Please reload

 VÝBOR PRE SOC. VECI: 
Please reload

 SCHÔDZE: 

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload