top of page

Vianočný koncert miešaného speváckeho zboru Technik Akademik v Európskom parlamente


Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA, ECR) privítala 29. novembra na pôde Európskeho parlamentu spevácky zbor Technik Akademik. Europoslanci, zamestnanci inštitúcii Európskej únie, či Slováci žijúci v Belgicku si tak mohli vypočuť vianočné skladby nielen zo Slovenska, ale aj melódie z viacerých kútov Európy. Slovenský zbor tak symbolicky otvoril adventné obdobie v Bruseli.

„Som nesmierne rada, že práve Technik Akademik priniesol do priestorov Európskeho parlamentu čaro Vianoc. Teleso patrí k špičke amatérskeho zborového umenia a jeho výkon opäť raz urobil Slovensku dobré meno,“ uviedla Jana Žitňanská.

Na Vianočnom koncerte zazneli Pastorále z autorskej dielne dirigenta zboru Pavla Procházku a európske koledy spievané v originálnych jazykoch. Jana Žitňanská dodáva: „Zbor má v repertoári všetky koledy Európskej únie v pôvodnom jazyku, čo je skutočne jedinečné. Hoci sme ich z časových dôvodov nemohli všetky uviesť, verím že väčšina publika si tú svoju našla.“ Svojim najznámejším koledám sa tak potešili napríklad europoslanci z Poľska, Británie, či Českej republiky.

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL, EPP) hovorí, že koncert krásne zapadol do adventnej atmosféry a to nielen repertoárom, ale aj celkovou náladou. „Zbor svojim optimistickým spevom prežiaril hektický zhon Európskeho parlamentu,“ doplnil český europoslanec.

Po koncerte sa prezentovala aj slovenská gastronómia v podobe medovníčkov zo Slovenskej chránenej dielne z Piešťan, či vína zo Šenkvíc Počas prebiehajúceho predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie je aj vďaka podujatiam tohto typu záujem širokej verejnosti o našu krajinu stále vyšší a eventy so slovenskou tematikou veľmi obľúbené.

Miešaný spevácky zbor Technik Akademik bol založený v roku 2005 a jeho zakladajúcimi členmi sú bývalí členovia vysokoškolského speváckeho zboru Technik. Pod umeleckým vedením dirigenta Pavla Procházku zbor uviedol niekoľko jedinečných a úspešných projektov ako Eurokoledy, Vyšegrádske koledy, Eurofolklór a zúčastnil sa na viacerých medzinárodných festivaloch.


 AKTUÁLNE: 
 NEPREHLIADNITE: 
bottom of page