top of page

Návštevy pôrodných asistentiek v domácom prostredí budú realitou aj na SlovenskuZačiatkom novembra 2022 Národná rada Slovenskej republiky schválila návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Toto schválenie znamenalo úspešné zavŕšenie viac ako osemročného úsilia poslankyne Jany Žitňanskej o presadenie toho, aby mali budúce a čerstvé matky nárok na zdravotnou poisťovňou plne hradené návštevy pôrodných asistentiek v ich domácom prostredí.


„Zatiaľ pôjde o 4 návštevy: 2 počas tehotenstva a 2 v šestonedelí, z čoho prvá do 24 hodín po návrate mamičky do domáceho prostredia. Verím, že postupne sa počet hodín ešte navýši aspoň na 9, tak, ako som na začiatku navrhovala,“ hovorí poslankyňa Jana Žitňanská a dopĺňa, že pred pôrodom sa asistentky zamerajú najmä na psychickú i fyzickú prípravu na pôrod a po ňom zas na poradenstvo pri dojčení, kontrolu rán či zachytenie popôrodných depresií.


Cieľom novely nie je nahradiť gynekológov či pediatrov pôrodnými asistentkami – budúce a čerstvé matky naďalej zostanú primárne v starostlivosti lekára, ktorý bude taktiež zodpovedný za poradňu – má však ambíciu doplniť zdravotnú starostlivosť po vzore iných vyspelých krajín. Poslankyňa Jana Žitňanská verí, že zmena prostredníctvom posilnenia kompetencií taktiež zatraktívni povolanie pôrodných asistentiek – profesiu, ktorá je v súčasnosti personálne poddimenzovaná – čo celkovo prispeje nielen k lepšej zamestnanosti, ale v konečnom dôsledku aj ku skvalitneniu zdravotnej starostlivosti na Slovensku.


Novela zákona nadobudne účinnosť 1.1.2024.Viac o návštevách pôrodných asistentiek v domácom prostredí nájdete tu:

Videá z vystúpení v rozprave poslankyne Jany Žitňanskej k danej téme si môžete pozrieť tu:

Zdroj: NR SR, Topky, Webnoviny

 AKTUÁLNE: 
 NEPREHLIADNITE: 
bottom of page